Gdy w życiu czarny dzień nastanie
I cierń boleści w duszę ciska,
Do Ostrobramskiej idę Pani,
Bo tylko Ta zrozumie wszystko (...)
Jej twarz cierpiąca tchnie spokojem,
Odchodzi ból, jak cień przed świtem,
W promieniach bledną troski moje
I świat odsłania barwy skryte.
Wspomnienie liturgiczne Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia w tym roku obchodziliśmy w sobotę 16 listopada. Mszy świętej odpustowej przewodniczył ksiądz ks. Adam Rogulski pochodzący z Tomaszowa a obecnie proboszcz parafii w Kaletniku koło Koluszek.
Jak co roku Męskie Koło Różańcowe, którego patronką jest Matka Miłosierdzia, pełniło straż honorową przy ryngrafie sprowadzonym wraz z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej w 1937 z Wilna (więcej o historii kultu i obrazu w naszej parafii można dowiedzieć się tutaj). Mężczyźni włączyli się też czynnie w liturgię czytając Słowo Boże i przedstawiając wezwania modlitwy wiernych czując się odpowiedzialnymi za kult swej Patronki.
Ksiądz Adam Rogulski w homilii przybliżył wiernym kult obrazu Matki Miłosierdzia. Od ponad 300 lat jest Ona bliska Polakom i Litwinom podobnie jak Matka Boża Częstochowska.
Wizerunek NMP - kontynuował ksiądz Adam - Jej urok i łagodność nakłaniają do modlitwy i ufności. Życie Maryi było odbiciem życia Jezusa dlatego jest Ona wzorem jak naśladować Jej Syna, jak wypełniać wolę Boga. To Matka Miłosierdzia poprzez ciągłą obecność w naszym życiu buduje miłość do Jezusa i prowadzi nas do Niego. Jak głosi błog. ks. Sopoćko cnotami Maryi, które wskazują na Jej tytuł Matki Miłosierdzia są: zgadzanie się z wolą Bożą i całkowite poświęcenie się dla dobra ludzkości.
Matko ze skrzyżowanym dłońmi, pozwól każdemu z nas znaleźć się w Twoich ramionach, usłyszeć bicie Twego serca, poczuć się Twoim dzieckiem, spojrzeć Ci w oczy i powiedzieć z nadzieją w sercu: oto Matka moja.
Kończąc homilię ksiądz Adam zwrócił się do Matki Bożej, aby wsparła każdego z nas w godzinie próby i podniosła na duchu tych, którzy stracili już nadzieję.
Uroczystą sumę odpustową zakończyła Litania do Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia odmawiana przed Jej obrazem.
Tydzień wcześniej, 10 listopada, została odprawiona msza święta przy ulicy Piaskowej celebrowana przez księdza proboszcza. Wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej znajdujący się w tamtejszej kapliczce został przywieziony 6 lat temu przez członków Męskiego Koła Różańcowego, którzy odbyli wtedy pielgrzymkę do Ostrej Bramy. Przy kapliczce zgromadzili się okoliczni mieszkańcy a mężczyźni ze wspomnianego koła czynnie uczestniczyli w liturgii.
W homilii ksiądz proboszcz wspomniał o pielgrzymce, którą grupy parafialne odbyły w tym roku do Ostrej Bramy z inicjatywy grupy Dar. Wilno zwane Wenecją Północy słynie z wielu miejsc przypominających nam o wspólnej polsko-litewskiej historii.
Kontynuując wspomniał o ogromnej roli jaką odegrała Maryja w planie Boga dotyczącym zbawienia każdego człowieka otwierając swoje serce i przyjmując Jego Słowo. Na przykładzie Matki Bożej proboszcz zachęcił nas do większego otwarcia się na Jego słowo, na Boże działanie. Ze smutkiem zauważył, że coraz więcej ludzi zamyka się na działanie Bożej łaski. Jest to niewątpliwie skutek działania zła i liczenie tylko na własne siły na walce ze złem. Słowami błog. Jana Pawła II Otwórzcie szeroko drzwi Chrystusowi ksiądz Ryszard zachęcił zebranych przed kapliczką wiernych do otwarcia się na działania Boga i zaufanie Bożemu Miłosierdziu. Aby młode pokolenie nie popełniało błędu liczenia na siebie potrzeba przekazywać bogactwo naszej wiary. Przypomniał o słowach Bóg, Honor i Ojczyzna, które były wyznacznikiem Kościoła w budowaniu polskości i patriotyzmu w naszym narodzie.
Kończąc homilię ksiądz proboszcz zaapelował aby teren naszej parafii były miejscem otwarcia serc dla Boga bogatego w Miłosierdzie, aby prosić Pana poprzez wstawiennictwo Matki Najświętszej w intencjach zarówno swoich jak i tych, którzy uprzedzili nas na drodze do Niebieskiej Ojczyzny.
Poniżej fotorelacja z uroczystości
Kliknij tu lub na zdjęciu powyżej, aby otworzyć galerię pełnoekranową
Msza święta przy ulicy Piaskowej
Suma odpustowa