Listopadowe imieniny Matki Boskiej Ostrobramskiej w tym roku odbyły się w piątek 16 listopada. Przy zapełnionym kościele Mszy świętej odpustowej przewodniczył ksiądz dr Marek Marczak wykładowca z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.
Jak co roku panowie z Męskiego Koła Różańcowego, których patronką jest Matka Miłosierdzia, pełnili straż honorową przy ryngrafie sprowadzonym wraz z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej w 1937 z Wilna (więcej o historii kultu i obrazu w naszej parafii można dowiedzieć się tutaj). Mężczyźni włączyli się też czynnie w liturgię czytając Słowo Boże i przedstawiając wezwania modlitwy wiernych czując się odpowiedzialnymi za kult swej Patronki.
Homilię wygłosił ksiądz Marek Marczak przybliżając wiernym obraz Matki Bożej Ostrobramskiej jako ikonę czczoną zarówno przez wiernych kościoła rzymskokatolickiego jak i prawosławnego. Ksiądz Marek mówił: Ikona (...) jest czymś więcej niż tylko wizerunkiem, przekazem pewnych informacji. Jest tak naprawdę sposobem, aby z tą rzeczywistością, którą wyobraża się zjednoczyć. Aby wejść z tą rzeczywistością w kontakt.. Zapoznał nas w jaki sposób czczone są ikony przez naszych braci prawosławnych - są nie tyle oglądane co kontemplowane. Można tak to ująć, że odpowiednikiem ikony w tradycji łacińskiej są relikwie ludzi świętych. Ponieważ relikwie pełnią rolę pośredników między światem doczesnym a wiecznym także i ikony mają ten sam cel. Ikona tak naprawdę nie jest malowana, ikona jest pisana. Na ikonie znajduje się zapis Bożego Objawienia. Tak jak Pismo Święte jest zapisem Woli Pana Boga w postaci słownej, tak ikona jest zapisem poprzez obraz. Tradycja Wschodnia - kontynuował ksiądz Marek - dzieli wizerunki Matki Bożej według sposobu przedstawienia na trzy rodzaje: jako znak (postać Matki Bożej jest w tle a na pierwszym planie jest Pan Jezus), jako przewodniczka (Matka Boża trzyma na jednym z ramion Dzieciątko Jezus a drugą ręką wskazuje na Nie) i trzeci rodzaj zwany łaskawą (postać Matki Bożej z Dzeciątkiem, gdzie Jezus obejmuje Matkę za szyję) oznacza Matkę kochającą swe Dziecko. Ikona Matki Boskiej Ostrobramskiej nie mieści się w żadnym z trzech rodzajów przedstawionych wizerunków co czyni ją wyjątkową. Badacze ikonografii twierdzą, że ten obraz przedstawia ją w tym momencie, kiedy przyszedł do Niej anioł (...) i zwiastował Jej tę nowinę, że będzie Matką Syna Bożego. Konkludując, Nasz gość stwierdził, że: w tej ikonie Matki Bożej Ostrobramskiej zawarte jest i Zwiastowanie, i Wcielenie, i Odkupienie człowieka przez krzyż, i Chwała Zmartwychwstania, zjednoczenie z Bogiem w niebie.(...) pobożność Maryjna to nie tylko pobożne noszenie Medalika z Matką Bożą, to nie tylko wieszanie Jej wizerunków w swoich domach, czy umieszczanie w kapliczkach przydrożnych, ale przede wszystkim próba naśladowania Jej w moim życiu.
Uroczystą sumę odpustową zakończyła Litania do Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia odmawiana przed Jej obrazem.
Tydzień wcześniej, 11 listopada, została odprawiona msza święta przy ulicy Piaskowej celebrowana przez księdza proboszcza. Wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej znajdujący się w tamtejszej kapliczce został przywieziony 5 lat temu przez członków Męskiego Koła Różańcowego, którzy odbyli wtedy pielgrzymkę do Ostrej Bramy. Przy kapliczce zgromadzili się okoliczni mieszkańcy a mężczyźni ze wspomnianego koła czynnie uczestniczyli w liturgii.
W homilii ksiądz proboszcz wspomniał o 75 rocznicy sprowadzenia do naszego kościoła obrazu Maryi Matki Miłosierdzia. Wizerunek ten został okryty sławą m.in. przez naszego narodowego wieszcza Adama Mickiewicza w Inwokacji do Pana Tadeusza, zaś koronacja obrazu w 1927 roku była wyjątkowym wydarzeniem w przedwojennej Polsce. Prawdopodobnie wspomniana koronacja przyczyniła się do sprowadzenia także i do naszej parafii kopii obrazu z Ostrej Bramy, który od początku był okryty wyjątkową czcią. Ksiądz proboscz wspomniał, że sam obraz jest związany ze Zwiastowaniem i przyjęciem woli Pana Boga przez Maryję.
Nadmienił, że w Narodowe Święto Niepodległości Kościół łączy się chrześcijanami, którzy są prześladowani za wiarę, w sposób szczególny z naszymi braćmi w wierze w Egipcie. Mieszkający tam chrześcijanie są dyskryminowani na różnych polach życia zawodowego, pozwala się im tylko pracować w tych dziedzinach, które nie mają wpływu na życie społeczne. Dochodzi do takich sytuacji, że w niektórych regionach chrześcijanie mogą pracować jedynie na wysypiskach śmieci. Są dyskryminowani już podczas poszukiwania zatrudnienia. Kiedy wychodzi na jaw, że są wyznawcami Chrystusa nie mają szans, jeśli o to samo miejsce starają się też muzułmanie. Prześladuje się też tych chrześcijan, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje ucząc się na uczelniach wyższych - organizując dla nich przesłuchania w czasie niezbędnych egzaminów, aby nie mogli ich zaliczyć. Ksiądz proboszcz wspomniał, że na Bliskim Wschodzie będącym kolebką chrześcijaństwa, stale ubywa wyznawców Chrystusa, np. w ostatnim czasie z Iraku wyjechało 800 tys. chrześcijan.
Kończąc homilię ksiądz proboszcz zaapelował: Niech ten Rok Wiary będzie także naszym wołaniem, przez Matkę Bożą, o umocnienie naszej wiary, ale także i wzajemnej więzi, zrozumienia i miłości, abyśmy coraz bardziej przypominali parafię, która jest parafią Serca Jezusowego.
Po zakończeniu uroczystości p. Jerzy Papiernik, przedstawił zebranym parafianom prośbę, aby wszyscy, którzy doznali łask przez wstawiennictwo Matki Bożej skontaktowali się z księdzem proboszczem lub z p. Jerzym, aby można było podzielić się doświadczonymi łaskami.
Film nakręcony podczas odpustu w naszej parafii
Poniżej fotorelacja z uroczystości
Kliknij tu lub na zdjęciu powyżej, aby otworzyć galerię pełnoekranową