Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim

WYDARZENIA

„Zaufany Piłsudskiego”

Z racji 99. rocznicy odzyskania niepodległości nasza parafia wraz z fundacją „N.S.J.-Rodzina” zorganizowała pokaz filmu „Zaufany Piłsudskiego”. Film opowiada o Henryku Józewskim wojewodzie wołyńskim a później łódzkim, bliskim współpracowniku Piłsudskiego.

Więcej...

Noc Świętych

Na przestrzeni dwóch tysiącleci chrześcijaństwa Kościół wielu ludzi wyniósł do godności świętych. Święci są wzorem dla żyjących a sama świętość jest przeznaczona dla wszystkich chrześcijan niezależnie od drogi życiowej, którą wybrali. Jednak świętości nie można osiągnąć o własnych siłach, konieczne jest wsparcie łaski Bożej.

Więcej...

Nabożeństwo fatimskie na zakończenie rocznicy objawień

Nabożeństwa fatimskie są wypełnieniem woli Maryi i stanowią odpowiedź na Jej objawienia sprzed 100 lat. Odmawiany w czasie nabożeństw różaniec jest rozważaniem życia i postawy Maryi oraz Jej Syna, który dla naszego zbawienia przyszedł na świat i oddał Swe życie na Krzyżu.

Więcej...

Sztafeta Modlitwy o Powołania w Archidiecezji Łódzkiej

W środę, 27 września, naszą parafię odwiedzili goście z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Celem odwiedzin księdza Marcina Pietrzyka ojca duchownego naszego Seminarium i grupy kleryków była sztafeta modlitwy o powołania, która jest od roku organizowana w parafiach naszej archidiecezji.

Więcej...

Festyn św. Stanisława Kostki

Stało się już tradycją naszej parafii, iż na początku jesieni dzieci oraz młodzież wraz ze swoimi najbliższymi oraz kapłanami spotykają się na niezapomnianym popołudniu, któremu patronuje św. Stanisław Kostka. Nie inaczej było i w tym roku…

Więcej...

Mamy nowego pasterza!

14 września Ojciec Święty Franciszek mianował arcybiskupem metropolitą łódzkim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Grzegorza Rysia. Nowy łódzki pasterz urodził się 9 lutego 1964 r. w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. w katedrze na Wawelu z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego.

Więcej...

Kolonie w Międzywodziu

Już po raz piętnasty nasza parafia oraz Fundacja „N.S.J Rodzina” przy współudziale Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowały dla grupy 90-ciu dzieci i młodzieży niezapomniany letni wypoczynek... Tym razem odbył się on nad morzem, w małej, malowniczej miejscowości Międzywodzie.

Więcej...

„Tornister pełen uśmiechów”

Już po raz kolejny nasza Parafia aktywnie włączyła się w ogólnopolską akcję Caritas pt.: „Tornister pełen uśmiechów”. Przyborami szkolnymi wyposażono 36 plecaków, które następnie przekażemy naszym najmłodszym, najbardziej potrzebującym parafianom (31 sztuk), a także podopiecznym łódzkiej świetlicy środowiskowej Caritas (5 sztuk).

Więcej...

Poświęcenie pojazdów

Jak co roku z okazji wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców i będących w podróży, poświęciliśmy nasze: samochody, motocykle i rowery i modliliśmy się, by jeździć bezpieczniej, o rozsądek dla kierowców. Wiele osób oddaje się pod opiekę św. Krzysztofa. W swoich pojazdach wożą obrazki i medaliki wspomnianego patrona.

Więcej...

Odpust w naszej parafii – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

W czerwcu szczególną czcią otaczamy Najświętsze Serce Jezusowe. Dniem wyjątkowym dla naszej parafii jest uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa z uwagi na odpust, który w tym dniu obchodzimy. Jak co roku nasz parafianin, ks. bp Ireneusz Pękalski, przewodniczył sumie odpustowej oraz wygłosił homilię. W uroczystej Eucharystii wzięło udział wielu kapłanów z okolicznych parafii oraz czcicieli Serca Jezusowego.

Więcej...

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Historia tej uroczystości sięga XIII wieku kiedy to podczas objawień Jezus prosił Juliannę z Cornillon o ustawienie święta, które będzie wynagrodzeniem za znieważanie Najświętszego Sakramentu. Pierwsza procesja eucharystyczna odbyła się w 1246 roku, a papież Jan XXII (+ 1334r.) zatwierdził święto dla całego Kościoła.

Więcej...

Sakrament bierzmowania

Sakrament bierzmowania stanowi dopełnienie łaski chrzcielnej. Jest znakiem dojrzałości chrześcijanina, który dzięki napełnieniu Duchem Świętym może dojrzale wyznawać wiarę w Boga. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa chrzest, komunię i bierzmowanie udzielano podczas Wigilii Paschalnej zarówno osobom dorosłym jak i dzieciom. Obecnie w kościele katolickim bierzmowanie udzielane jest młodzieży w wieku 14-15 lat.

Więcej...

Nasz parafianin został kapłanem!

Po 6 latach formacji w Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Tarnowie i studiów w Tarnowskim Wyższym Seminarium Duchownym, nasz Parafianin, diakon Krzysztof Hajkowski otrzymał święcenia kapłańskie w stopniu prezbiteratu, stajac się tym samym 8. kapłanem pochodzacym z naszej wspólnoty parafialnej. Niezwykle podniosła i piękna uroczystość miała miejsce w sobotę 27 maja, w tarnowskiej bazylice katedralnej.

Więcej...

Festyn z okazji Dnia Matki i Dziecka

Niedzielne majowe popołudnie to tradycyjna dla naszej parafii pora na wiosenny festyn organizowany każdego roku by sfinansować wyjazd dzieci z uboższych rodzin na wymarzone wakacje. Majówkę rozpoczęło przybycie do naszej parafii „Marszu dla Życia i Rodziny”. Inicjatywa ta ma na celu promowanie wartości rodzinnych oraz ochrony życia. W związku z tegorocznym festynem przygotowano wiele atrakcji. Dla dorosłych największą z nich był koncert Eleni, który przyciągnął rzesze fanów z Tomaszowa i okolicy.

Więcej...

I Komunia Święta – druga grupa

W niedzielę, 14 maja, druga grupa dzieci z klas trzecich przyszła do kościoła by w obecności swych rodzin po raz pierwszy przyjąć Pana Jezusa do swych serc. To ważne wydarzenie w życiu każdego katolika powinno być okazją dla całych rodzin by pogłębiając swoją wiarę przygotować młodych chrześcijan do sakramentu bierzmowania.

Więcej...

Nabożeństwo fatimskie

W 1917 roku trojgu pastuszkom z małej miejscowości portugalskiej Fatima ukazywała się Matka Boża by wezwać ludzi do nawrócenia. Maryja ostrzegała, że jeśli ludzie się nie nawrócą to zostanie zesłana kara na ludzkość w postaci kolejnej wojny, która pochłonie wiele ofiar. Objawienia trwały każdego 13-go miesiąca od maja do października.

Więcej...

I Komunia Święta – pierwsza grupa

W niedzielę, 7 maja, pierwsza grupa dzieci z klas trzecich przyjęła Pana Jezusa w Komunii Świętej. Do naszej świątynii przyszli wraz ze swoimi rodzinami by wspólnie świętować jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego chrześcijanina.

Więcej...

Wielka Noc

Od tej nocy biorą nazwę całe Święta Paschalne. Szczytem Świętego Triduum Paschalnego jest właśnie ta noc - WIELKA NOC. Świadomość znaczenia tej Nocy jest na ogół bardzo nikła. Święta Wielkanocne dla wielu chrześcijan kojarzą się z porankiem w Wielką Niedzielę. Tymczasem noc jest wtedy, gdy słońce zajdzie, a jeszcze nie wzejdzie i właśnie w tym czasie sprawujemy liturgię Wigilii Paschalnej.

Więcej...

Wielki Piątek

Wielki Piątek nie jest dniem żałoby, ale dniem Święta. Dzisiaj Chrześcijanie świętują. Gdy Chrystus wchodzi w Paschę, śmierć, dla nas miłujących Jezusa nie może być nic ważniejszego. Naprawdę nie możemy zajmować się czymkolwiek innym, bo chcemy być tam, gdzie Jezus. To w Wielki Piątek zabrano nam Pana, dlatego jest to czas postu, milczenia, smutku. Aby odkryć ucztę wielkanocną, przeżywać radość i cieszyć się potrawami świątecznymi, potrzeba byśmy zaznali postu.

Więcej...

Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek we wspólnotach parafialnych sprawuje się tylko jedną Eucharystię - wieczorem, tzw. Mszę Wieczerzy Pańskiej. W naszej parafii ta msza św. odprawiana jest o godz. 1800. Jedynie w kościołach katedralnych przez południem odprawiana jest Msza Krzyżma Świętego, na której gromadzą się kapłani danej diecezji, by pod przewodnictwem swojego biskupa odnowić święcenia kapłańskie i poświęcić święte oleje używane podczas sakramentów w ciągu całego roku.

Więcej...

Misterium Męki Pańskiej „Warto jest wierzyć”

Wieczorem w Niedzielę Palmową nasza mlodzież zaprezentowała przedstawienie ukazujące Mękę i Śmierć Chrystusa. Przedstawienie połączyło teatr cienia i sceny grane przy zapalonym świetle. W czasie przedstawienia ukazano niezwykłą wiarę bł. José Sánchez del Río oraz bł. Karoliny Kózkówny - patronów naszej grupy mlodzieżowej.

Więcej...

Niedziela Palmowa

Jak co roku w Niedzielę Palmową, na placu przy kościele, przed mszą dla dzieci, wierni zgromadzili się by uczestniczyć w inscenizacji wkroczenia Chrystusa do Jerozolimy. Zgodnie z tradycją ludzie przyszli z palmami - 2000 lat temu właśnie w ten sposób witano Jezusa kilka dni przed Jego Męką.

Więcej...

IX Mistrzostwa Ministrantów Archidiecezji Łódzkiej w Piłce Halowej

W dniu 4 marca br. ministranci naszej parafii wzięli udział w corocznych rozgrywkach sportowych. Turniej rozpoczął się nabożeństwem Słowa Bożego pod przewodnictwem bpa Marka Marczaka w sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach. Ksiądz biskup zwrócił uwagę, że tego typu spotkania dają możliwość lepszego poznania siebie i przylgnięcia do Chrystusa, któremu ministranci służą przy ołtarzu.

Więcej...

Warsztaty muzyczno-formacyjne

Warsztaty muzyczno-formacyjne to ważne narzędzie pokazujące młodzieży, że poprzez śpiew, taniec i grę na instrumentach można służyć, a jednocześnie rozwijać się nie tylko muzycznie, ale przede wszystkim duchowo. W dniach 27-29 stycznia Grupa Śpiewająca im. bł. Karoliny Kózkówny wzięła udział w warsztatach muzyczno-formacyjnych w Łodzi, które prowadził zespół ewangelizacyjny „Mocni w Duchu”.

Więcej...

Koncert kolęd oraz opłatek chóru, fundacji oraz parafialnego Caritas

W ostatnią niedzielę stycznia chór parafialny zagrał w naszej świątyni koncert kolęd po mszy wieczornej. Znane kolędy przeplatały się z pięknymi pastorałkami a całość ubogacono piękną poezją. Po występie zgromadzeni w kościele wierni nagrodzili artystów gromkimi brawami.

Więcej...

„Mali odkrywcy wielkich pasji”

Kontynuując tradycję podczas zimowych ferii nasza parafia wraz z fundacją „N.S.J.-Rodzina” oraz Urzędem Miasta zorganizowała dla 30. dzieci półkolonie pod hasłem „Mali odkrywcy wielkich pasji”. Dla młodych tomaszowian przygotowano wiele atrakcji: zajęcia w Muzeum Regionalnym im. Antoniego hr. Ostrowskiego oraz na kręgielni, na lodowisku oraz na sali zabaw w Galerii Tomaszów.

Więcej...

XII Szkolny Konkurs Kolęd

Czas Bożego Narodzenia to okres, w którym śpiewamy kolędy. To pieśni wyrażające radość z narodzenia Bożej Dzieciny. 15 stycznia 2017r. w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 i Pierwszej Chrześcijańskiej Szkoły „Tomek” w Tomaszowie Mazowieckim zmierzyli się z tekstami polskich kolęd i wymagającymi aranżacjami instrumentalnymi.

Więcej...

„Maleńka przyszła miłość”

„Maleńka przyszła miłość” – taki tytuł nosi piękny program artystyczny, który na święta Bożego Narodzenia przygotowali uczniowie z klas IV – VI Szkoły Podstawowej nr 13 w Tomaszowie Mazowieckim. Piękne, artystyczne widowisko powstało pod kierunkiem nauczycielki – Krystyny Rurarz. Natomiast nad oprawą muzyczną czuwała p. Aneta Koścista i p. Monika Pawlikowska.

Więcej...

Uroczystość Objawienia Pańskiego

Uroczystość Objawienia Pańskiego zwana też Uroczystością Trzech Króli została ustanowiona przez Kościół w celu upamiętnienia opisanego przez ewangelistę św. Mateusza pokłonu nowonarodzonemu Dzieciątku przez Mędrców, których Tradycja nazywa Królami. Pokłon ten symbolizuje pokłon świata pogan, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. W 2009 roku powstała w Polsce tradycja urządzania, z racji wspomnianej uroczystości, orszaków Trzech Króli. W Tomaszowie pierwszy orszak zorganizowano w roku 2013.

Więcej...

Miejski konkurs szopek i gwiazd został rozstrzygnięty!

Orszak Trzech Króli to idea promowania Święta Objawienia Pańskiego. To tworzenie nowej tradycji opartej na staropolskich obyczajach. Chcemy z Dobrą Nowiną dotrzeć do wszystkich ludzi i zaprosić ich do wspólnego świętowania. Orszak Trzech Króli to propozycja na przekazywanie świadectwa, jak radosne jest chrześcijaństwo. To sposób na ewangelizację świeckich. Udział w Orszaku Trzech Króli to także narzędzie do przekazywania wartości naszym dzieciom.

Więcej...

Powrót na górę