Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim

WYDARZENIA

Sztafety Modlitwy o Powołania w Archidiecezji Łódzkiej

W środę, 27 września, naszą parafię odwiedzili goście z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Celem odwiedzin księdza Marcina Pietrzyka ojca duchownego naszego Seminarium i grupy kleryków była sztafeta modlitwy o powołania, która jest od roku organizowana w parafiach naszej archidiecezji.

Więcej...

Mamy nowego pasterza!

14 września Ojciec Święty Franciszek mianował arcybiskupem metropolitą łódzkim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Grzegorza Rysia. Nowy łódzki pasterz urodził się 9 lutego 1964 r. w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. w katedrze na Wawelu z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego.

Więcej...

Kolonie w Międzywodziu

Już po raz piętnasty nasza parafia oraz Fundacja „N.S.J Rodzina” przy współudziale Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowały dla grupy 90-ciu dzieci i młodzieży niezapomniany letni wypoczynek... Tym razem odbył się on nad morzem, w małej, malowniczej miejscowości Międzywodzie.

Więcej...

„Tornister pełen uśmiechów”

Już po raz kolejny nasza Parafia aktywnie włączyła się w ogólnopolską akcję Caritas pt.: „Tornister pełen uśmiechów”. Przyborami szkolnymi wyposażono 36 plecaków, które następnie przekażemy naszym najmłodszym, najbardziej potrzebującym parafianom (31 sztuk), a także podopiecznym łódzkiej świetlicy środowiskowej Caritas (5 sztuk).

Więcej...

Poświęcenie pojazdów

Jak co roku z okazji wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców i będących w podróży, poświęciliśmy nasze: samochody, motocykle i rowery i modliliśmy się, by jeździć bezpieczniej, o rozsądek dla kierowców. Wiele osób oddaje się pod opiekę św. Krzysztofa. W swoich pojazdach wożą obrazki i medaliki wspomnianego patrona.

Więcej...

Odpust w naszej parafii – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

W czerwcu szczególną czcią otaczamy Najświętsze Serce Jezusowe. Dniem wyjątkowym dla naszej parafii jest uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa z uwagi na odpust, który w tym dniu obchodzimy. Jak co roku nasz parafianin, ks. bp Ireneusz Pękalski, przewodniczył sumie odpustowej oraz wygłosił homilię. W uroczystej Eucharystii wzięło udział wielu kapłanów z okolicznych parafii oraz czcicieli Serca Jezusowego.

Więcej...

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Historia tej uroczystości sięga XIII wieku kiedy to podczas objawień Jezus prosił Juliannę z Cornillon o ustawienie święta, które będzie wynagrodzeniem za znieważanie Najświętszego Sakramentu. Pierwsza procesja eucharystyczna odbyła się w 1246 roku, a papież Jan XXII (+ 1334r.) zatwierdził święto dla całego Kościoła.

Więcej...

Sakrament bierzmowania

Sakrament bierzmowania stanowi dopełnienie łaski chrzcielnej. Jest znakiem dojrzałości chrześcijanina, który dzięki napełnieniu Duchem Świętym może dojrzale wyznawać wiarę w Boga. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa chrzest, komunię i bierzmowanie udzielano podczas Wigilii Paschalnej zarówno osobom dorosłym jak i dzieciom. Obecnie w kościele katolickim bierzmowanie udzielane jest młodzieży w wieku 14-15 lat.

Więcej...

Nasz parafianin został kapłanem!

Po 6 latach formacji w Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Tarnowie i studiów w Tarnowskim Wyższym Seminarium Duchownym, nasz Parafianin, diakon Krzysztof Hajkowski otrzymał święcenia kapłańskie w stopniu prezbiteratu, stajac się tym samym 8. kapłanem pochodzacym z naszej wspólnoty parafialnej. Niezwykle podniosła i piękna uroczystość miała miejsce w sobotę 27 maja, w tarnowskiej bazylice katedralnej.

Więcej...

Festyn z okazji Dnia Matki i Dziecka

Niedzielne majowe popołudnie to tradycyjna dla naszej parafii pora na wiosenny festyn organizowany każdego roku by sfinansować wyjazd dzieci z uboższych rodzin na wymarzone wakacje. Majówkę rozpoczęło przybycie do naszej parafii „Marszu dla Życia i Rodziny”. Inicjatywa ta ma na celu promowanie wartości rodzinnych oraz ochrony życia. W związku z tegorocznym festynem przygotowano wiele atrakcji. Dla dorosłych największą z nich był koncert Eleni, który przyciągnął rzesze fanów z Tomaszowa i okolicy.

Więcej...

I Komunia Święta – druga grupa

W niedzielę, 14 maja, druga grupa dzieci z klas trzecich przyszła do kościoła by w obecności swych rodzin po raz pierwszy przyjąć Pana Jezusa do swych serc. To ważne wydarzenie w życiu każdego katolika powinno być okazją dla całych rodzin by pogłębiając swoją wiarę przygotować młodych chrześcijan do sakramentu bierzmowania.

Więcej...

Nabożeństwo fatimskie

W 1917 roku trojgu pastuszkom z małej miejscowości portugalskiej Fatima ukazywała się Matka Boża by wezwać ludzi do nawrócenia. Maryja ostrzegała, że jeśli ludzie się nie nawrócą to zostanie zesłana kara na ludzkość w postaci kolejnej wojny, która pochłonie wiele ofiar. Objawienia trwały każdego 13-go miesiąca od maja do października.

Więcej...

I Komunia Święta – pierwsza grupa

W niedzielę, 7 maja, pierwsza grupa dzieci z klas trzecich przyjęła Pana Jezusa w Komunii Świętej. Do naszej świątynii przyszli wraz ze swoimi rodzinami by wspólnie świętować jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego chrześcijanina.

Więcej...

Wielka Noc

Od tej nocy biorą nazwę całe Święta Paschalne. Szczytem Świętego Triduum Paschalnego jest właśnie ta noc - WIELKA NOC. Świadomość znaczenia tej Nocy jest na ogół bardzo nikła. Święta Wielkanocne dla wielu chrześcijan kojarzą się z porankiem w Wielką Niedzielę. Tymczasem noc jest wtedy, gdy słońce zajdzie, a jeszcze nie wzejdzie i właśnie w tym czasie sprawujemy liturgię Wigilii Paschalnej.

Więcej...

Wielki Piątek

Wielki Piątek nie jest dniem żałoby, ale dniem Święta. Dzisiaj Chrześcijanie świętują. Gdy Chrystus wchodzi w Paschę, śmierć, dla nas miłujących Jezusa nie może być nic ważniejszego. Naprawdę nie możemy zajmować się czymkolwiek innym, bo chcemy być tam, gdzie Jezus. To w Wielki Piątek zabrano nam Pana, dlatego jest to czas postu, milczenia, smutku. Aby odkryć ucztę wielkanocną, przeżywać radość i cieszyć się potrawami świątecznymi, potrzeba byśmy zaznali postu.

Więcej...

Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek we wspólnotach parafialnych sprawuje się tylko jedną Eucharystię - wieczorem, tzw. Mszę Wieczerzy Pańskiej. W naszej parafii ta msza św. odprawiana jest o godz. 1800. Jedynie w kościołach katedralnych przez południem odprawiana jest Msza Krzyżma Świętego, na której gromadzą się kapłani danej diecezji, by pod przewodnictwem swojego biskupa odnowić święcenia kapłańskie i poświęcić święte oleje używane podczas sakramentów w ciągu całego roku.

Więcej...

Misterium Męki Pańskiej „Warto jest wierzyć”

Wieczorem w Niedzielę Palmową nasza mlodzież zaprezentowała przedstawienie ukazujące Mękę i Śmierć Chrystusa. Przedstawienie połączyło teatr cienia i sceny grane przy zapalonym świetle. W czasie przedstawienia ukazano niezwykłą wiarę bł. José Sánchez del Río oraz bł. Karoliny Kózkówny - patronów naszej grupy mlodzieżowej.

Więcej...

Niedziela Palmowa

Jak co roku w Niedzielę Palmową, na placu przy kościele, przed mszą dla dzieci, wierni zgromadzili się by uczestniczyć w inscenizacji wkroczenia Chrystusa do Jerozolimy. Zgodnie z tradycją ludzie przyszli z palmami - 2000 lat temu właśnie w ten sposób witano Jezusa kilka dni przed Jego Męką.

Więcej...

IX Mistrzostwa Ministrantów Archidiecezji Łódzkiej w Piłce Halowej

W dniu 4 marca br. ministranci naszej parafii wzięli udział w corocznych rozgrywkach sportowych. Turniej rozpoczął się nabożeństwem Słowa Bożego pod przewodnictwem bpa Marka Marczaka w sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach. Ksiądz biskup zwrócił uwagę, że tego typu spotkania dają możliwość lepszego poznania siebie i przylgnięcia do Chrystusa, któremu ministranci służą przy ołtarzu.

Więcej...

Warsztaty muzyczno-formacyjne

Warsztaty muzyczno-formacyjne to ważne narzędzie pokazujące młodzieży, że poprzez śpiew, taniec i grę na instrumentach można służyć, a jednocześnie rozwijać się nie tylko muzycznie, ale przede wszystkim duchowo. W dniach 27-29 stycznia Grupa Śpiewająca im. bł. Karoliny Kózkówny wzięła udział w warsztatach muzyczno-formacyjnych w Łodzi, które prowadził zespół ewangelizacyjny „Mocni w Duchu”.

Więcej...

Koncert kolęd oraz opłatek chóru, fundacji oraz parafialnego Caritas

W ostatnią niedzielę stycznia chór parafialny zagrał w naszej świątyni koncert kolęd po mszy wieczornej. Znane kolędy przeplatały się z pięknymi pastorałkami a całość ubogacono piękną poezją. Po występie zgromadzeni w kościele wierni nagrodzili artystów gromkimi brawami.

Więcej...

„Mali odkrywcy wielkich pasji”

Kontynuując tradycję podczas zimowych ferii nasza parafia wraz z fundacją „N.S.J.-Rodzina” oraz Urzędem Miasta zorganizowała dla 30. dzieci półkolonie pod hasłem „Mali odkrywcy wielkich pasji”. Dla młodych tomaszowian przygotowano wiele atrakcji: zajęcia w Muzeum Regionalnym im. Antoniego hr. Ostrowskiego oraz na kręgielni, na lodowisku oraz na sali zabaw w Galerii Tomaszów.

Więcej...

XII Szkolny Konkurs Kolęd

Czas Bożego Narodzenia to okres, w którym śpiewamy kolędy. To pieśni wyrażające radość z narodzenia Bożej Dzieciny. 15 stycznia 2017r. w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 i Pierwszej Chrześcijańskiej Szkoły „Tomek” w Tomaszowie Mazowieckim zmierzyli się z tekstami polskich kolęd i wymagającymi aranżacjami instrumentalnymi.

Więcej...

„Maleńka przyszła miłość”

„Maleńka przyszła miłość” – taki tytuł nosi piękny program artystyczny, który na święta Bożego Narodzenia przygotowali uczniowie z klas IV – VI Szkoły Podstawowej nr 13 w Tomaszowie Mazowieckim. Piękne, artystyczne widowisko powstało pod kierunkiem nauczycielki – Krystyny Rurarz. Natomiast nad oprawą muzyczną czuwała p. Aneta Koścista i p. Monika Pawlikowska.

Więcej...

Uroczystość Objawienia Pańskiego

Uroczystość Objawienia Pańskiego zwana też Uroczystością Trzech Króli została ustanowiona przez Kościół w celu upamiętnienia opisanego przez ewangelistę św. Mateusza pokłonu nowonarodzonemu Dzieciątku przez Mędrców, których Tradycja nazywa Królami. Pokłon ten symbolizuje pokłon świata pogan, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. W 2009 roku powstała w Polsce tradycja urządzania, z racji wspomnianej uroczystości, orszaków Trzech Króli. W Tomaszowie pierwszy orszak zorganizowano w roku 2013.

Więcej...

Miejski konkurs szopek i gwiazd został rozstrzygnięty!

Orszak Trzech Króli to idea promowania Święta Objawienia Pańskiego. To tworzenie nowej tradycji opartej na staropolskich obyczajach. Chcemy z Dobrą Nowiną dotrzeć do wszystkich ludzi i zaprosić ich do wspólnego świętowania. Orszak Trzech Króli to propozycja na przekazywanie świadectwa, jak radosne jest chrześcijaństwo. To sposób na ewangelizację świeckich. Udział w Orszaku Trzech Króli to także narzędzie do przekazywania wartości naszym dzieciom.

Więcej...

Powrót na górę