Linki   Kontakt 

 
STRONA GŁÓWNA
 
  
 
Wydarzenia
Ogłoszenia parafialne
Intencje mszalne
Zapowiedzi przedślubne
 

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
(Szczegóły pod poniższym tekstem)

Rozpoczniemy od wyjaśnienia nazwy świąt zwanych Świętym Triduum Paschalnym. Możemy mówić prościej - Święta Paschalne albo Święta Wielkanocne. (w tym przypadku podkreślamy wagę centrum tych Świąt, czyli noc zwaną Wielką). Święta Paschalne rozpoczynają się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończą się Nieszporami w Wielką Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Taki jest czas ich trwania. Dokumenty Kościoła mówią, że Święte Triduum Paschalne zajmuje takie miejsce w roku liturgicznym jak niedziela w ciągu tygodnia; ma być szczytem, centrum roku, tak jak centrum tygodnia jest niedziela. Nie ma większych dni w ciągu roku. Nie ma ważniejszych świąt Wszystkie inne Święta są w cieniu Świąt Paschalnych, z tych Świąt wypływają i ku tym Świętom prowadzą. Jest to czas, który wierzący w Chrystusa powinni święcić ze szczególnym pietyzmem zarówno we wspólnocie rodzinnej jak w uroczystych obchodach liturgicznych z biskupem czy miejscowymi duszpasterzami.
Nie są to trzy dni Świąt, ale jedno Święto trwające trzy dni, gdzie najważniejszą jest noc z soboty na niedzielę.
Stanowią one jeden ciąg liturgiczny. Niektórzy są przekonani, że te trzy dni są przygotowaniem do Świąt Wielkanocnych, które ich zdaniem rozpoczynają się w Wielką Niedzielę  rano. Dlatego też Wielki Czwartek, Wielki Piątek a także Wielką Sobotę poświęcają na przygotowania, sprzątanie, pieczenie, zakupy, itd...., by dopiero w niedzielę rano po procesji przystąpić do świętowania. Tymczasem w niedzielę Święto zbliża się ku końcowi. Przygotowanie do Świąt Paschy nie trwa trzy dni, ale trwa czterdzieści dni. Jeżeli ktoś przez cały Wielki Post - 40 dni nie przygotował się, nie przeżyje odpowiednio Świąt Paschalnych. Warunkiem owocnego przeżycia Triduum Paschalnego w rodzinach chrześcijańskich jest ukończenia porządków przedświątecznych przed Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. W ten sposób, mimo pracy zawodowej można będzie przeżyć ten czas jako dni świąteczne.
Szczególnym czasem przygotowującym do obchodów tych świąt są ćwiczenia rekolekcyjne. Chrześcijanin powinien już w czasie tych 4 dni a nie dopiero w Wielki Czwartek (a co gorsza później) zadbać o pojednanie się z Bogiem. Zakorzeniony w wielu okolicach zwyczaj oblegania konfesjonałów przez cały okres Triduum Paschalnego, aż do Wigilii Paschalnej włącznie, uniemożliwia kapłanom należyte przygotowanie i przeprowadzenie tych dni.

WIELKI CZWARTEK
Więcej...


MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ - godz. 18.00

WIELKI PIĄTEK
Więcej...

NABOŻEŃSTWO MĘKI PAŃSKIEJ - godz. 18.00

DROGA KRZYŻOWA
W V ROCZNICĘ ŚMIERCI SŁ. BOŻEGO JANA PAWŁA II - godz. 21.00
 

WIELKA SOBOTA
Więcej...


WIELKA NOC ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
Więcej...

WIGILIA PASCHALNA - sobota, godz. 20.00

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA

PROCESJA REZUREKCYJNA I MSZA ŚWIĘTA - godz. 6.00
NASTĘPNE MSZE ŚW. O GODZ 9.00, 10.30, 12.00, 18.00


PONADTO W WIELKI PIĄTEK I WIELKĄ SOBOTĘ:

JUTRZNIA - godz. 8.00

KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO - godz. 15.00
 

 
 

Projekt i wykonanie: Maria Papiernik ©