Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają (Mt 9,12).
Zapewne te słowa Pana Jezusa zapisane w Ewangelii wg św. Mateusza najlepiej rozumieją osoby, którym choroba uniemożliwia częste spotkanie w świątyni z tym najlepszym lekarzem. Wszak Jezus doskonale rozumie chorych, samotnych i cierpiących. Gdy chodził po ziemi, szli do Niego ci, którym siły jeszcze na to pozwalały. Słabszych przyprowadzali lub przynosili do Jezusa najbliżsi i przyjaciele. Gdy i to było niemożliwe, Jezus szedł do domów ludzi, którym była potrzebna Jego pomoc. Pamiętamy sługę rzymskiego setnika, teściową Piotra, córkę Jaira, Łazarza, dziewczynkę Tabitę i innych.
Dziś nic się nie zmieniło. Komu siły pozwalają, sam przychodzi do świątyni, by spotkać się w Eucharystii z Jezusem, który daje życie. Słabszym w dotarciu do Niego pomaga rodzina i przyjaciele. Tych zaś, którzy nie mogą przyjść do świątyni, Jezus nie pozbawia możliwości spotkania z Nim w ich domach. Przychodzi do chorych, by uzdrawiać ich w sakramencie pokuty i pojednania, by karmić ich Swoim Ciałem, aby mieli siłę wraz z Nim dźwigać krzyż choroby, samotności i cierpienia.
Jest to możliwe dzięki posłudze kapłanów i nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Kapłani odwiedzają wszystkich chętnych w każdy pierwszy piątek miesiąca i przed większymi uroczystościami. Chorzy mogą wtedy skorzystać ze spowiedzi, Komunii świętej czy sakramentu chorych. Natomiast w każdą niedzielę i większe święto do chorych udają się nadzwyczajni szafarze Komunii świętej. Są to mężczyźni, którym ks. Arcybiskup udzielił specjalnego błogosławieństwa i zezwolenia na udzielanie Komunii świętej. Nadzwyczajni szafarze z radością spotykają się z podopiecznymi, przez których oni z kolei wspierani są modlitwą chorych i świadectwem ich głębokiej wiary. Nadzwyczajni szafarze gotowi są odwiedzać każdą osobę, która pragnie spotykać się z Jezusem w Eucharystii, a przeszkodą w tym jest choroba. Gdyby chory miał takie pragnienie, nawet codziennie. Należy tu zaznaczyć, że posługa nadzwyczajnych szafarzy nie wiąże się z żadną ofiarą materialną ze strony odwiedzanych osób. Jeżeli chory pragnie złożyć ofiarę na potrzeby Kościoła może ją złożyć na ręce kapłana w I piątek miesiąca.
Nadzwyczajni szafarze odwiedzają podopiecznych zazwyczaj po Mszy świętej o godzinie 900. W zależności od ilości chorych i od innych okoliczności nadzwyczajny szafarz może pojawić się w domu chorego między godziną 1000 a 1130. W domu należy przygotować stół nakryty białym obrusem, krzyż i świece. Czasem potrzebna jest też niewielka ilość czystej wody, do obmycia naczynia liturgicznego.
Bardzo wskazane jest by osoba, która ma przyjąć Komunię świętą, uczestniczyła wcześniej we Mszy św. transmitowanej przez radio lub telewizję. Zachęcamy też domowników obecnych w czasie wizyty kapłana lub nadzwyczajnego szafarza do wspólnej modlitwy z podopiecznym.
W naszym społeczeństwie funkcjonuje dziwne przeświadczenie dalekie od wiary chrześcijańskiej, że wizyta kapłana u chorego potrzebna jest dopiero wtedy, gdy znajduje on już w stanie agonalnym. Im później tym lepiej. By nie narażać chorego na stres i nie sugerować mu, że skoro ksiądz przychodzi, to zapewne chory wkrótce umrze. Wielu podopiecznych kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzają już od wielu lat. Osoby te z niecierpliwością czekają na spotkanie z tym nadzwyczajnym lekarzem, jakim jest Pan Jezus. Niejednokrotnie dają temu świadectwo, gdy po Komunii świętej mówią o swoim szczęściu, pokoju wewnętrznym i radości ze spotkania z tak nadzwyczajnym gościem.
Przecież gdy Jezus chodził po ziemi i odwiedzał chorych, nie przychodził po to, by pomóc tym osobom w odejściu z tego świata, ale wręcz odwrotnie! Gdy przyszedł zbyt późno, przywracał nawet zmarłych do życia. Już prorok Ezechiel głosił słowa Boga, który zapewnia: Ja nie pragnę śmierci występnego, ale jedynie tego, aby […] zawrócił ze swej drogi i żył!
Kapłani i nadzwyczajni szafarze czekają zatem na informacje o chorych, którzy pragną spotykać się z Panem Jezusem w Komunii świętej i innych sakramentach. W naszej parafii, oprócz kapłanów posługuje siedmiu nadzwyczajnych szafarzy. Są nimi (w kolejności alfabetycznej):
Marcin Cieślik, Andrzej Fąk, Mariusz Lalek, Feliks Pająk, Mieczysław Szymański, Daniel Śmiechowicz, Marek Wiśniewski.
Informację o chorych pragnących spotykać się z Panem Jezusem w Komunii świętej można zgłaszać księżom, nadzwyczajnym szafarzom, panu kościelnemu po każdej Mszy świętej lub w Kancelarii Parafialnej.
Bądźmy apostołami Bożego Miłosierdzia wśród chorych z rodziny, sąsiadów i znajomych.
Nadzwyczajni szafarze posługujący w naszej parafii