Linki   Kontakt 

 
STRONA GŁÓWNA
 
  
 
Wydarzenia
Ogłoszenia parafialne
Intencje mszalne
Zapowiedzi przedślubne
 

NAWIEDZENIE OBRAZU MATKI BOŻEJ JASNOGÓRSKIEJ
22 sierpnia 2010 roku

  

Zanim zaczniemy oglądać fotografie z tak ważnego dla nas wydarzenia, warto na początek przypomnieć choć pokrótce historię obrazu, który właśnie nawiedził naszą parafię.

 

  Idea wędrówki kopii Obrazu Jasnogórskiego narodziła się w okresie niezwykle trudnym dla Kościoła i narodu polskiego. W latach 1953-1956 przebywający w więzieniu Prymas polski kard. Stefan Wyszyński opracował plan duchowego przygotowania narodu do jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski. Istotną częścią tych przygotowań stała się peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry rozumiana jako ingres Maryi w życie codzienne społeczeństwa.

    Pisząc w Komańczy (w czwartym i ostatnim miejscu swego internowania) tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu i program Wielkiej Nowenny ks. Prymas poszukiwał równocześnie symbolu bliskiego wszystkim Polakom, łączącego istotne cechy polskiej religijności z tradycjami narodowymi, symbolu, który by mobilizował całe społeczeństwo do odnowy moralnej. Zamysł wędrówki kopii Jasnogórskiej Ikony ks. Prymas przedstawił już po pamiętnym Październiku 1956 roku i zwolnieniu z ośrodka internowania.

    Nieco wcześniej, w lutym 1957 roku, paulini z Jasnej Góry podjęli się przygotowania kopii Cudownego Obrazu. Pracę tę powierzono dziekanowi Wydziału Sztuk Plastycznych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Leonardowi Torwirtowi. Ponieważ nie chodziło o wykonanie zwykłej tylko kopii, wysiłek toruńskiego malarza wpierały modlitwy zakonów kontemplacyjnych, a w Kaplicy Cudownego Obrazu codziennie odprawiana była w tej intencji Msza święta. Obraz namalowany został - podobnie jak oryginał - temperą na desce lipowej.

W maju 1957 roku Prymas Polski zawiózł kopię Cudownego Obrazu do Rzymu. Ówczesny papież Pius XII zaaprobował pomysł peregrynacji i w dniu 14 maja poświęcił obraz.

26 sierpnia w święto Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się na Jasnej Górze uroczystość rozpoczęcia milenijnego Nawiedzenia. Obecny był cały Episkopat Polski, oraz wielka rzesza pielgrzymów. Wtedy nastąpił symboliczny obrzęd "pocałunku" - zetknięcia Cudownego Obrazu z kopią. Teraz Obraz Nawiedzenia został wyniesiony procesjonalnie na szczyt jasnogórskiego klasztoru. Kolejno nieśli go księża, przedstawiciele wszystkich diecezji, a na ostatnim odcinku Prymas Polski wraz z biskupami.

    Kopia Cudownego Obrazu rozpoczęła swą pielgrzymkę po Polsce 29 sierpnia 1957 roku od archikatedry warszawskiej.

W kościelnych uroczystościach religijnych dopatrywano się rzekomych akcji politycznych. Atakowano ks. Prymasa i biskupów. Tej kampanii towarzyszyły działania mające na celu uniemożliwienie dalszej wędrówki Obrazu. 20 czerwca 1966 roku na trasie z Fromborka do Warszawy (w Liksajnach) Obraz odebrano ks. Prymasowi i przewieziono inną drogą do archikatedry warszawskiej. Tymczasowo Obraz został umieszczony w oknie katedralnej kaplicy, frontem do ulicy. Pod oknem gromadzili się wierni. Składano kwiaty i zanoszono modły do Królowej Polski.

    Episkopat Polski zadecydował, by z początkiem września 1966 roku kontynuowana była Peregrynacja Wizerunku Matki Bożej po parafiach. Według ustalonego wcześniej planu Obraz miała przyjąć diecezja katowicka a uroczystość powitania Matki Bożej Jasnogórskiej wyznaczono w katowickiej katedrze Chrystusa Króla na dzień 4 września. Tymczasem 2 września w okolicach Będzina esbecy zatrzymali sufragana katowickiego Józefa Kurpasa wiozącego Obraz z Warszawy i zmusili do zawrócenia na Jasną Górę. W ten sposób po raz drugi nie dopuszczono Obrazu Nawiedzenia do Katowic.

    Ojcowie paulini umieścili Obraz w bazylice jasnogórskiej, w kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Przebywał tam przez kilka lat, w tym trzy lata pod "szczególną opieką" wiadomych służb.

    Pomimo uwięzienia Obrazu - 4 września 1966 roku rozpoczęła się zgodnie z programem Peregrynacja w diecezji katowickiej. Znakiem obecności Maryi były puste ramy ozdobione kwiatami, płonąca świeca i księga Ewangelii. Symbol pustych ram towarzyszył również Nawiedzeniu Matki Bożej w trzech diecezjach południowej Polski (krakowskiej, tarnowskiej i przemyskiej) oraz dwóch na ziemiach wschodnich (administracji apostolskiej z siedzibą w Lubaczowie i diecezji lubelskiej).

    Obraz powrócił na szlak swego pielgrzymowania 18 czerwca 1972 roku. W tym dniu w Radomiu odbyły się uroczystości rozpoczynające Peregrynację w diecezji sandomierskiej. Uwolnienie Obrazu było zasługą radomskich księży. Na kilka dni przed uroczystościami w Radomiu wywieźli oni potajemnie Obraz Nawiedzenia z Jasnej Góry.

    Od tego czasu peregrynacja kontynuowana była już bez przeszkód w diecezjach: kieleckiej, administracji apostolskiej z siedzibą w Drohiczynie, diecezji łódzkiej, wrocławskiej, płockiej oraz archidiecezji gnieźnieńskiej. Ostatnim etapem wędrówki Obrazu była diecezja częstochowska. 12 października 1980 roku na Jasnej Górze odbyło się uroczyste nabożeństwo dziękczynne za łaski Nawiedzenia.

    W ciągu ponad 23 lat pielgrzymowania Maryja nawiedziła przeszło 8 tysięcy kościołów i kaplic, 7150 parafii. wszędzie przygotowywano Jej przyjęcie godne Królowej Polski. Trasy przejazdu Obrazu były specjalnie przystrajane, budowano powitalne bramy, przyozdabiano domy. Bogatej zewnętrznej oprawie towarzyszyło wewnętrzne skupienie i modlitwa.

    Kilka dni po zakończeniu milenijnej peregrynacji Obraz wyruszył w dalszą wędrówkę, ponownie nawiedził parafie stolicy. Wydarzenie to, tak ważne dla archidiecezji warszawskiej, nazwano Misyjnym Nawiedzeniem Stolicy, ponieważ związane było z organizowanymi w parafiach misjami.

    Wspaniałym darem Królowej Polski, ofiarowanym całemu narodowi polskiemu w jubileuszowym roku 600-lecia Jasnej Góry, była Jej wędrówka do wszystkich kościołów katedralnych na terenie kraju. Po raz drugi Maryja w kopii cudownego Obrazu Jasnogórskiego wyruszyła na spotkanie ze swoim ludem. Mogło się wydawać, że czas był ku temu niesposobny, gdyż Nawiedzenie rozpoczęło się w parę miesięcy po ogłoszeniu stanu wojennego. Czas rzeczywiście był niesprzyjający, dlatego tak bardzo potrzebowaliśmy Jej obecności, Jej wiary i nadziei.

    Jako przygotowanie do Jubileuszowego Roku 2000 od narodzenia Chrystusa  trwa w Polsce od 5 maja 1985 roku Drugie Nawiedzenie Kopii Obrazu Jasnogórskiego.

    Ksiądz Prymas zawsze uczestniczył w przekazywaniu obrazu z jednej diecezji do drugiej. Podsumowując pierwsze 9 lat nawiedzenia powiedział, że obraz "dokonał wielkiego dzieła przemiany serc, olbrzymich nawróceń i ożywienia życia religijnego. Stał się ważnym i doniosłym czynnikiem przygotowania Polski na milenijne Te Deum Narodu oraz prawdziwym znakiem jedności Polski Tysiąclecia, Polski katolickiej ze Stolicą Piotrową".  

 

Po raz pierwszy naszą parafię obraz odwiedził 20 lipca 1974 roku

 

Proboszczem był wtedy niezapomniany ks. kanonik Piotr Beściak

 

Czy ktoś rozpozna się na tych zdjęciach?

 

Do tegorocznego nawiedzenia przygotowywał nas przez misje św. rozśpiewany Paulin
o. Jan Bednarz

 

Na przyjęcie tego nadzwyczajnego znaku obecności Maryi w naszym życiu udało sie przygotować piękne, nowe prezbiterium.

 

Ojciec Jan każdą naukę rozpoczynał stosowną pieśnią lub piosenką.

 

Z Jasną górą jednoczyliśmy się w czasie Apelu Jasnogórskiego.

 

W Apelu brały udział dzieci...

 

które "zabierały do swych łodzi całe rodziny".

 

Na Apel przychodziliśmy z lampionami. Światło zabieraliśmy do swoich domów.

 

Wreszcie wyruszyliśmy z procesją na granice naszej parafii.

 

Na skrzyżowaniu ulic Grota Roweckiego i Długiej oczekujemy na procesyjne przeniesienie obrazu z parafii Św. Jadwigi Królowej.

 

Zabrane zostały chyba wszystkie chorągwie i sztandary.

 

Towarzyszy nam nasz rodak ks. bp. Ireneusz Pękalski.

 

I oto na skrzyżowanie dociera procesja z sąsiedniej parafii.

 

Widzimy już oczekiwany obraz.

 

Ks. prałat Henryk Kowaliński wita serdecznie ks. biskupa.

 

Poprzez ucałowanie ram obrazu przez ks. biskupa ...

 

... i ks. proboszcza ...

 

... możemy przejąć obraz z rąk przedstawicieli Parafii Św. Jadwigi.

 

Najpierw biorą go na ramiona przedstawiciele ojców naszej parafii.

 

Ruszamy w stronę naszego kościoła.

 

Obrazowi towarzyszy Księga Ewangelii niesiona przez ks. proboszcza.

 

Do przejęcia obrazu przygotowuje się pierwsza czwórka przedstawicieli
Męskiego Koła Różańcowego Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia.

 

Biorą obraz na ramiona.

 

Następna czwórka przedstawicieli Koła gotowa do przejęcia obrazu Matki,
co "Jasnej broni Częstochowy i Ostrej świeci Bramie"

 

Z dumą i radością podejmują trud dźwigania obrazu.

 

Pięknie udekorowane rondo ...

 

... przyjmuje Obraz Jasnogórski.

 

Do kościoła już blisko.

 

Wkrótce przekroczymy bramę.

 

Tłumy podążające za Matką za chwilę wypełnią świątynię.

 

Powitanie przez ks. biskupa i ks. proboszcza.

 

Wierni nie spieszyli się by opuścić świątynię, goszczącą tak czcigodny znak.

 

Do apelu stanęły wszystkie stany.

 

Uniesione lampiony zdały się bardziej uwiarygodniać nasze:
"jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam".

 

Oni prawdopodobnie doczekają kolejnego nawiedzenia.

 

Zbliża się godzina 3 w nocy ...

 

... a postawa tylu ludzi mówi, że słowa pieśni "Idźmy tulmy się jak dziatki..."
nie są bezmyślnie śpiewanymi wersetami.

 

Maryja dodała sił nawet tym, którzy dźwigając krzyż choroby nie mogli już od dawna odwiedzić kościoła.

 

A na Nadrzecznej trwają już przygotowania do godnego powitania obrazu.

 

Tą ulicą jeszcze nigdy nie przechodziła procesja.

 

Dlatego staramy się, by było jak najpiękniej.

 

Za chwilę pożegnamy już Czcigodny Wizerunek. Jako pamiątka nawiedzenia pozostanie mniejszy obraz (stojący na ołtarzu), który będzie peregrynował po rodzinach naszej parafii.

 

Na uroczystość przyjechały siostry ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi, z naszą krajanką, siostrą Piwowarską. Siostry z tego zgromadzenia pracowały przed laty w naszej parafii. Wśród nich niezapomniana siostra Amata.

 

Siostry włączyły się w liturgię Mszy św. na pożegnanie obrazu.

 

Obrazy, które za chwilę zostaną poświęcone będą przypominały nam nasze zobowiązania wobec Maryi. Szczególnie te, wypływające z Jasnogórskich Ślubów Narodu.

 

Oby tylko nie skończyło się na chwilowych wzruszeniach.

 

To od nas, dorosłych, będzie zależało, czy ta poważna mina zaowocuje w jego życiu.

 

Obrazy poświęcił nasz misjonarz - ojciec Jan.

 

Jeszcze końcowe błogosławieństwo na kolejne dni i lata przeżywane pod płaszczem Maryi ...

 

... i po chwili obraz opuści naszą świątynię.

 

 

Obraz poprzedza Księga Ewangelii świętej.

 

Obraz niosą najpierw nadzwyczajni szafarze Komunii św., którzy w każdą niedzielę zanoszą Jezusa chorym, którzy nie mogą przyjść do kościoła.

 

Idziemy ze śpiewem na ustach.

 

Po kilkuset metrach obraz przejmują siostry.

 

A następnie mężczyźni z Koła różańcowego Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia.

 

Po czym przedstawicielki matek naszej parafii.

 

Obraz niosą lektorzy, a księdzu proboszczowi niosącemu Ewangelię asystują ojcowie.

 

Zbliżamy się już do granicy parafii.

 

Obraz żegna się z naszą parafią. Nie opuszcza jej jednak Maryja, która, jak śpiewamy w hymnie nawiedzenia, jest zawsze ze swoim Synem.

 

Po drugiej stronie mostu na Szczęśliwej czekają już parafianie Świętej Rodziny ze swoim proboszczem, księdzem dziekanem i księdzem arcybiskupem.

 

Następuje przekazanie Księgi Ewangelii ...

 

... i procesja wraca do naszego kościoła. Szczęśliwe miny świadczą, że mamy świadomość, że nasza Matka nie odeszła wraz z obrazem i na zawsze pozostała z nami.

 

Więcej zdjęć może pojawić się wkrótce.

Powrót na górę

 

Projekt i wykonanie: Maria Papiernik ©