Święte Triduum Paschalne stanowi jedno święto i jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym. W tych dniach wspominamy Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. Święto rozpoczyna się w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej, a kończy się uroczystą procesją rezurekcyjną rano w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
W Wielki Czwartek wspominamy wydarzenia z Ostatniej Wieczerzy. Pan Jezus ustanowił wtedy sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę obmycia nóg Apostołom przez Chrystusa, główny celebrans obmywa nogi 12 mężczyznom, aby podkreślić służebny charakter kapłaństwa. W tym roku w naszej parafii do tego znaku zostali zaproszeni przedstawiciele Rady Parafialnej. Tego dnia w naszym kościele wierni przyjmują komunię świętą pod dwoma postaciami. Msza Wieczerzy Pańskiej kończy przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do kaplicy przechowania i rozpoczyna się Wielki Piątek.
Wielki Piątek to dzień, w którym nie odprawia się Mszy Świętej. Liturgia wielkopiątkowa składa się z: Liturgii Słowa, adoracji Krzyża i obrzędów Komunii Świętej konsekrowanej dnia poprzedniego. Jest to dzień ciszy i skupienia. Oprócz śpiewów w kościele używane są tylko kołatki, by podkreślić pokutny charakter Wielkiego Piątku. Na zakończenie Liturgii, Najświętszy Sakrament przenoszony jest do Grobu Pańskiego, gdzie trwa adoracja aż do rozpoczęcia obrzędów Wigilii Paschalnej.
W sobotni wieczór, po zachodzie słońca, rozpoczyna się Wielka Noc. O godzinie 20 uczestniczymy w Liturgii Wigilii Paschalnej. Składa się ona z 4 części: Liturgii Światła (podczas której następuje poświęcenie ognia), Liturgii Słowa (ukazującą całą historię Zbawienia), Liturgii Chrzcielnej (podczas której zostają odnowione przyrzeczenia chrzcielne) i Liturgii Eucharystycznej (podczas której przyjmujemy Komunię Świętą - pokarm na życie wieczne). Obchody Wielkiej Nocy kończymy rano w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego uczestnicząc w procesji rezurekcyjnej i ogłaszając całemu światu, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał.
Źródło: Triduum Paschalne – tajemnica przejścia
Galeria każdego dnia triduum