Ostatnim dniem Triduum Paschalnego jest Wielka Noc - czas zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa.
W kościołach odprawiana jest wtedy Liturgia Światła. Przed świątynią następuje poświęcenie ognia. Ogień jest symbolem słupu ognia, przez który Bóg objawił się Mojżeszowi. Od ognia zapalana jest świeca paschalna, którą wnosi się w czasie procesji do kościoła. Od paschału zapalane są świece przyniesione przez wiernych symbolizujące zmartwychwstanie.
Kolejną częscią liturgii jest Liturgia Słowa, która poprzez cykl czytań przeplatanych psalmami ukazuje historię zbawienia ludzkości. Następna część przynosi poświęcenie wody, która jest symbolem życia i śmierci a która cały rok będzie slużyć głównie do chrztu. Kapłan uświęca wodę poprzez zanurzenie w niej paschału. Następuje odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i pokropienie wiernych nowopoświęconą wodą.
W kolejnej części, Liturgii Eucharystycznej, wyrażamy szczególny udział w Męce Chrystusa i zostajemy obdarowani życiem Zmartwychwstałego Pana.
Ostatnim elementem liturgii jest procesja rezurekcyjna, która w naszej parafii odbywa się rano w Wielką Niedzielę przed poranną Mszą Świętą. Procesja ta stanowi nasze osobiste świadectwo wiary w zbawienie i zwycięstwo naszego Pana nad śmiercią i szatanem.
Źródła:Poniżej fotorelacja z uroczystości