W środę, 15 października, odbył się I. Tomaszowski Dzień Dziecka Utraconego. Dzień ten jest poświęcony pamięci dzieci, które zostały utracone w wyniku poronienia, aborcji, choroby, wypadku czy samobójstwa. Dzień Dziecka Utraconego po raz pierwszy zorganizowano w USA w 1988 roku, w naszym kraju w 2004 roku. Tomaszowskie obchody rozpoczęto wieczorną Eucharystią, którą odprawili ksiądz proboszcz - Paweł Dziedziczak oraz ksiądz Robert Arndt, wieloletni duszpasterz hospicjum dla dzieci oraz woluntariusz grupy wsparcia rodzin w żałobie.
Na Mszę świętą zaproszono Rycerzy Kolumba działających przy parafii św. Antoniego. Celem tej największej na świecie katolickiej organizacji mężczyzn jest obrona życia i pokrzywdzonych przez los. Jeden z planów tomaszowian to ufundowanie pomnika dziecka utraconego w naszym mieście.
Bóg jest hojnym dawcą i wszystko cokolwiek nam daje powinniśmy przyjmować z wiarą - tymi słowami rozpoczął homilię ksiądz Robert. To wiara w Chrystusa Zmartwychwstałego nas tutaj gromadzi. Pod koniec życia kiedy będziemy odchodzili, wtedy usłyszymy słowa Zbawiciela - liczy się tylko miłość. A żałoba, którą przeżywamy to cena za miłość. To wiara sprawia, że nawet w tych trudnych doświadczeniach, kiedy po ludzku wydaje się, że świat się kończy, stajemy dzisiaj przed Chrystusem.. Na najbardziej dotykające każdego kogo dotknęła śmierć bliskiej osoby pytanie - dlaczego? - znajdziemy odpowiedź dopiero w chwili własnej śmierci, kiedy stając przed Bogiem otrzymamy odpowiedzi na wszystkie nasze pytania. Jednak to wiara sprawia - kontynuował ksiądz - że stajemy przed ołtarzem, by złożyć Panu Bogu to co najcenniejsze - doświadczenie bycia rodzicem. Jak to jest kiedy odchodzi dziecko? Ważne jest to, by nie pomijać Bożej Miłości, aby ofiarować Bogu swoje serce przepełnione żalem, czasem też gniewem na Pana Boga za Jego decyzję o odejściu ukochanej osoby. Jest to okazja, aby przemieniać swoje serce na wzór hostii, która staje się podczas Przeistoczenia Ciałem Jezusa. Okazją, by zmienić swoje serce Mocą Bożą, doświadczeniem przebaczenia i miłości, którą On pragnie nas obdarować. Dlatego - zachęcał zgromadzonych w świątyni ksiądz Robert - zechciejmy Bogu powiedzieć przed przyjęciem Komunii świętej: Panie Ty wiesz, że jestem grzeszny, ale powiedz tylko jedno słowo, a dusza moja i moje serce i moje myśli z Twoją pomocą będą uzdrowione.
Po Mszy świętej odbyła się konferencja księdza Roberta pod tytułem Liczy się tylko miłość, poświęconą przeżywaniu żałoby - doświadczenia, które każdy z nas musi przeżyć. Nasz gość przy pomocy prezentacji ukazał czym jest żałoba i jak ją dobrze przeżyć. Nie należy bać się emocji, aby móc szybciej uporać się z bólem. Nauka Kościoła Katolickiego przypomina, że dzieci przed uzyskaniem świadomości czyli w wieku do 7-8 lat trafiają od razu do Nieba. Tak więc modlimy się za ich wstawiennictwem o łaski dla nas a nie za ich dusze. Wsparcia naszą modlitwą potrzebują natomiast rodzice i bliscy, którzy pozostają w żałobie.
Galeria otwiera się na pełnym ekranie - dlatego użytkownicy muszą nacisnąć przycisk Zezwól, by móc przeglądać zdjęcia.
Galerię można zamknąć korzystając z przycisku X w prawym górnym rogu ekranu, naciskając klawisz Esc na klawiaturze lub klikając na zdjęcie.
Zdjęcia można przeglądać korzystając z przycisków na ekranie (strzałki), za pomocą kółka myszy lub klawiszy lewo, prawo na klawiaturze.
Aby zamknąć Pomoc naciśnij X w prawym górnym rogu okienka lub klawisz Esc na klawiaturze