Polski zwyczaj dzielenia się opłatkiem ma swoje korzenie we wczesnym średniowieczu. W tamtym okresie kapłani rozdawali w kościołach poświęcone, przaśne chlebki, które stanowiły symbol więzi z Bogiem oraz wspólnotę chrześcijan. W takiej formie jaką znamy dziś tradycja opłatkowa pojawiła się w XVI wieku, kiedy to wlewano ciasto do foremek, dociskano i wypiekano na ogniu. Ten piękny zwyczaj najpierw upowszechnił się w miastach i dworach, a w XIX wieku również w polskich wsiach.
Nazwa opłatek pochodzi od łacińskiego słowa oblatum czyli dar ofiarny. Kiedyś wypiekane w okrągłych formach, dziś w prostokątnych, opłatki związane są z Narodzinami Chrystusa i stanowią symbol wzajemnego przebaczenia win oraz okazję do składania życzeń.
W niedzielę 13 stycznia po wieczornej Eucharystii odbył się Opłatek Męskiego Koła Różańcowego. Oprócz panów z MKR w spotkaniu wzięli udział: ksiądz proboszcz oraz ksiądz wikariusz Dominik Lubiński. Poza dzieleniem się opłatkiem czas upłynął przy śpiewaniu tradycyjnych, pięknych kolęd przy akompaniamencie na gitarze naszego organisty p. Mirosława oraz na przyjacielskich rozmowach.
Panowie ustalili, że wszystkie ustalenia z poprzedniego miesiąca dotyczące środowego różańca oraz uczestniczenia w liturgii podczas Mszy w intencji koła dotyczą również kolejnego miesiąca. Wspomniana również była pielgrzymka rowerowa dla seniorów do Częstochowy.
Spotkanie zakończyło odmówienie modlitwy różańcowej.