Jak co roku wyszliśmy z procesją w święto Bożego Ciała, aby publicznie wyznać naszą wiarę i uczcić Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.
Aby dowiedzieć się jak doszło do ustanowienia tego święta musimy cofnąć się do XIII wieku, kiedy to na terenie współczesnej Belgii w miejsowości Mont-Cornillion miały miejsce objawienia, podczas których Pan Jezus prosił poprzez osobę zakonnicy Julianny o ustanowienie uroczystości Bożego Ciała. Julianna kiedy została przełożoną klasztoru augustianek przekazała prośbę Chrystusa Jakubowi - archidiakonowi katedry w Liege. Kiedy z woli Bożej w 1261 r. Jakub z Liege został wybrany papieżem jako Urban IV 11 sierpnia 1264 r. bullą papieską Transiturus nakazał obchodzić święto w całym Kościele. Chociaż śmierć Urbana IV 2 października 1264 r. przeszkodziła w ogłoszeniu tego dekretu wiadomość o tej decyzji rozeszła się po całej Europie i zaoowocowała licznym uczestnictwem wiernych w procesjach. Dokument został oficjalnie ogłoszony dopiero w 1317 r. przez papieża Jana XXII. Pierwsza procesja Bożego Ciała, która odbyła się w Polsce miała miejsce w roku 1320.
Chociaż pamiątkę ustanowienia przez Pana Jezusa sakramentu Eucharystii obchodzimy w Wielki Czwartek, to z uwagi na rozpamiętywanie również w tym czasie Męki Pańskiej Kościół ustanowił święto Bożego Ciała w 60 dni po Wielkanocy, aby w radości dziękować Panu za dar jakim jest Najświętszy Sakrament.
Źródło: Artykuł w Tygodniku Katolickim Niedziela
Kliknij tu lub na zdjęciu powyżej, aby otworzyć galerię pełnoekranową
Poniżej fotorelacja z uroczystości